HomeNápověda / FAQ

Nápověda / FAQ

Tato stránka obsahuje nápovědu a často kladené dotazy a odpovědi k aplikaci "Monitor Dálniční Dopravy". Můžete se zde dozvědět veškeré informace o naší aplikaci. Pokud přesto existuje něco, na co Vám tato stránka nedokázala dát odpověď, neváhejte nás kontaktovat s dotazem nebo připomínkou na e-mailové adrese [email protected]

Jak aplikace funguje ?

Aplikace anonymně vyhodnocuje online pohyb vozidel na dálnicích střežených pomocí systému GPS a sleduje, zda nedochází ke zpomalení připadně úplnému zastavení provozu v místech, kde by naopak pohyb měl být plynulý. Pokud je takové místo detekováno, aplikace ihned upozorní své uživatele na tuto skutečnost.

Algoritmus vyhodnocující změnu dopravní situace je velmi složitý a dlouhodobě vylepšovaný. Přesto však může být ve vyjímečných případech oklamán zcela specifickými situacemi, jako jsou např. porucha sledovaného vozidla na dálnici, odstavení sledovaného vozidla na odpočívadle připadne benzince v těsné blízkosti dálnice. Z těchto důvodu může docházet k mírnému spozdění eskalace dopravního incidentu, protože se snažíme mít nastalou situaci potvrzenou nezávisle minimálně dalším sledovaným vozidlem. Zjednodušeně rečeno, pravděpodobnost, že se pokazí 2 vozidla na stejném místě nebo zastaví na stejném odpočívadle, je pomerně nízká.

Proč aplikace nefunguje v noci ?

Aplikace využívá pro vyhodnocováni dopravní situace anonymní geografické pozice vozidel střežených pomocí systému GPS. V noci je provoz na dálnicích výrazně menší a tudíž není dostatek sledovaných objektů pro to, aby se dala dopravní situace vyhodnocovat v odpovídající kvalitě.

Jaké je průměrné spoždění upozornění na dopravní incident ?

Aplikace před eskalací dopravního incidentu čeká na potvrzení druhým nezávislým vozidlem. To může nastat během chvíle, ale také i během pár desítek minut. V průměru však dosahujeme zpoždění cca. 10 minut od dopravního incidentu. Mámě ověřeno, že ve valné většině případů systém informuje o nastalém dopravním incidentu dříve než jakékoliv jiné dopravní zpravodajství v rádiich případně konkurenčních webových službách a jiných médiích.

S jak přesné jsou upozornění na dopravní incident ?

Samozřejmně žádný informační zdroj není naprosto přesný. I když aplikaci dlouhodobě vylepšujeme, občas nastane situace, kdy žádně střežené vozidlo není v dosahu dopravního incidentu a tak systém nemá žádné podklady pro eskalaci dopravního incidentu. Naopak občas se může stát, 2 střežená vozidla zastaví na stejném odpočívadle poblíž dálnice a tím eskalují dopravní incident.

Přesto však je naše aplikace dostatečně přesná na to, aby poskytovala důvěryhodná data, na nichž můžete založit plán vaší cesty. Momentálně dosahujeme přesnosti kolem 94% v detekci existence dopravních incidentů (6% zůstává zatím neobjeveno) a 95% eskalovaných dopravních incidentů jsou skutečné, tudíž pouze 5% incidentů bylo chybně eskalovaných pomocí oklamání systému.

Kdy bude implementována podpora upozornění přes SMS zprávu ?

Aplikace momentálně umí upozorňovat na dopravní incidenty pouze pomocí e-mailových zpráv. Vzhledem k faktu, že aplikace je zcela zdarma, nemůžeme využít služeb žádných placených SMS bran. Momentálně se snažíme vyjednávat s GSM operátory o nějakém způsobu spolupráce na toto téma. Přesto pokud by jste někdo vědel o nějaké SMS bráně případně API, pomocí níž by bylo možné bezplatně odesílat SMS zprávy v rámci ČR, dejte nám prosím vědět na adresu [email protected]. Děkujeme.

Proč projekt vzniknul

Jak autor projektu dojíždím dlouhodobě každý den do práce hodinu po dálnici. Každý kdo takto cestuje ví, že jednou za čas prostě uvízne v dopravní koloně vynucené dopravní nehodou nebo opravami na dálnici. Snažil jsem se dlouhodobě najít nějaký spolehlivý zdroj informací, který by mne informoval pokud možno nenásilnou cestou a problémech přesně v místech kudy jezdím a pouze v době kdy tudy jedu.

Zkoušel jsem dopravní zpravodajství v rádiích, ovšem ty pokrývají větší oblast než potřebuji, jsou hlášené pouze cca jednou za půl hodiny a dost často neinformovali o nastalých problémech včas. RDS-TMC obsahuje sice informace dřívě, ale jsou opět neúplné a zpožděné. Konkureční weby nabízejí sice podobné informace, ale s komplikovaným ovládáním, které neumožňuje rychle prověřit průjednost úseku, který mne zajímá. Byly mi také doporučovány CB stanice - které možná poskytují nejaktuálnější informace přímo od zdroje, ale nutí uživatele poslouchat diskuze neznámých lidí v hrozné kvalitě, místo poslouchání muziky v rádiu nebo CD přehrávače.Já naopak potřeboval službu, která mne bude informovat sama o nastalých problémech (přes SMS nebo aspoň mailem) nebo nebo přímo formou aplikace pro chyté telefony.

Tyto skutečnosti pro mne byly jasným impulsem, že prostě neexistuje žádný spolehlivý zdroj dopravných informací doručovaný včas, přesně a cíleně svým konzumentům. Tak jsem si řekl, ze bohužel budu něco muset naprogramovat sám a tak projekt vzniknul.